Houghton Mifflin HarcourtHistory Channel
State Bee Site Varsity Champion JV Champion Tournament Date
Southern New Jersey George Papademetrion (Mainland) Christopher Schwartz (Monsignor Donovan) 4/2/12
Michigan Bobby Dorigo-Jones (Detroit Catholic) Tad Conrado (Detroit Catholic) 3/31/12
Texas Arthur Lee (LASA) 3/24/12
Kentucky State Championships Rahul Annabathula (Piarist) Skyler Cantrell (Menifee) 3/24/12
Northern Pennsylvania Robbie Williams (Blair Academy) Jon Vielstich (Phillipsburg) 3/24/12
Georgia State Championships Jason Fern (Athens Academy) Nirav Ilango (Chattahoochee) 3/17/12
Vermont Kevin Wang (South Burlington) 3/17/12
Long Island George Margulies (Half Hollow Hills West) Joe Levano (Kellenberg) 3/17/12
Pennsylvania State Championships Seth Ebner (Charter) Joe Mariani (West Chester East) 3/17/12
Montana Brian Anderson (Skyview) Andrew Schuster (Big Horn) 3/17/12
North Carolina Will Holub-Moorman (East Chapel Hill) Sophia Buehrer (St. Mary’s) 3/17/12
Virginia Christopher Miller (Woodgrove) Vasa Clarke (Maggie Walker) 3/17/12
Washington DC A Set Daniel Hafner (Montgomery Blair) Jonathan Leidenheimer (Marshall) 3/17/12
Iowa State Championships Julius Tembe (Central) Paul Opheim (Ames) 3/10/12
Colorado Isabella Contolini (Jefferson Virtual) 3/10/12
South Carolina Tabitha Walker (Dorman) Bradley Lloyd (Thomas Jefferson Classical Academy) 3/10/12
Upper Hudson Tom Sheridan (Bethlehem) 3/10/12
Southern California B Set Joy Chang (Whitney) Sathya Ramesh (Rancho Bernardo) 3/3/12
Louisiana State Championships Anna Lee Whisenant (Madison Central) Justin Major (Baton Rouge Magnet) 3/3/12
Minnesota Zachary Yan (Wayzata) Jack Buan (Wayzata) 3/3/12
Northern Idaho Eamon Thomasson (Frenchtown) Tanner (Frenchtown) 3/3/12
Northern California Ankit Aggarwal (Bellarmine) Ved Paranjpe (Bellarmine) 3/3/12
Arizona Prad Kadambi (Desert Vista) Michael Burnett (Desert Vista) 2/25/12
Eastern Iowa Alex Wade (Pleasant Valley) Allen Wang (Pleasant Valley) 2/25/12
Kansas Forest Turner (Chanute) Tanner Myers (Louisburg) 2/25/12
New Jersey State Championships Alex Frey (St. Joseph’s) Patrick LeBlanc (High Tech) 2/25/12
Tennessee Mark Arildsen (University School) Griffin Ray (Ezell Harding) 2/25/12
Florida State Championships Cole Press (Ransom) Dante Bolzan (Ransom) 2/18/12
North Dakota Nadeeka De Saram (Fargo North) Samuel Lin (Fargo North) 2/18/12
Oklahoma Steven Kopper (Edmond Santa Fe) 2/18/12
Washington State Championships Sarah Sadlier (Charles Wright Academy) Kela Harrington (Mercer Island) 2/18/12
West Virginia Bruce McCuskey (Nitro) Elijah Schultz (Hurricane) 2/18/12
Connecticut Graham Bacher (Greens Farms) Max Servetas (North Babylon) 2/11/12
Washington DC B Set Brian Potter (Marshall) Isaac Kirk-Davidoff (Oakland Mills) 2/11/12
Southern California C Set Anthony Tokman (Canyon Crest Academy) Sathya Ramesh (Rancho Bernardo) 2/11/12
Illinois State Championships Blake Tutt (Fenton) Spencer Tracy (Bloomington) 2/11/12
Indiana State Championships Nick Wawrykow (St. Joseph’s) John Van Duyn (Culver Academies) 2/11/12
Northern New Jersey Richard Yu (Hunter) Abhiram Gogate (Bergen Academies) 2/4/12
Ohio State Championships Michael Coates (Harding) Zel Demere (St. Charles) 2/4/12
Central Washington Boyd Wolking (Klahowya) Paul Zepeda (John Paul II) 1/28/12
Massachusetts Tim Bill (North Quincy) Joe Nelson (North Quincy) 1/28/12
Alabama Mark Arildsen (University School of Nashville) Case Nieboer (University School of Nashville) 1/21/12
North Florida Reno Varghese (Stanton College Prep) Mason Norris (Spruce Creek) 1/21/12
South Florida Cole Press (Ransom Everglades) Mark LeBeau (Chaminade) 1/21/12
Northern Louisiana Chase Courville (Airline) Jacob Temple (LSMSA) 1/21/12
New Hampshire Gabe Brison (Hanover High) Andrew Xu (Phillips Exeter) 1/21/12
Southwest Ohio Anna Kilpatrick (Tippecanoe) Sam Blizzard (Northmont) 1/21/12
Western New York Ben Mertens (Victor) Josh Arquette (Victor) 1/21/12
Alaska Samuel Doepken (South Anchorage) Dawson Aicher (Begich Middle) 1/14/12
St Louis, Missouri Max Schindler (Ladue) Kisan Thakkar (Ladue) 1/14/12
Western Kentucky Scott Blain (Grayson County) Olivia Kiser (Glasgow) 1/7/12
Hawai’i Ken-Ben Chao (Iolani) Kenneth Lee (Iolani) 12/17/11
Northern Illinois Thomas Birt (Wheaton North) William Kostecka (Wheaton North) 12/10/11
Central Idaho Alex Baca (TVMSC) Eric Huang (TVMSC) 12/10/11
New York – Lower Hudson Ryan Rosenberg (Ardsley) Max Smiley (Horace Greeley) 12/10/11
Guam Adam Rahmani (Father Duenas) Alfonso Garcia (Father Duenas) 12/10/11
Eastern Kentucky Andrew Salyer (JCHS) Skyler Cantrell (Menifee County) 12/3/11
Maryland Todd Pollak (Walt Whitman) Connor Habinger (Mount St. Joseph) 11/19/11
Ohio – Northeast Region Michael Coates (Warren G. Harding) Andy Nageotte (Olmsted Falls) 11/19/11
Eastern Georgia John Washington (Flowery Branch) Nilai Sarda (Westminster) 11/5/11
Central Illinois Chris Olsen (Centennial) Sam Doud (Bloomington) 10/8/11

Share