Houghton Mifflin HarcourtHistory Channel

*QNSAO stands for “question number that student advanced on”

Qualifies for Nationals
State or Regional Bee Finalist
State or Regional Bee Winner


Varsity Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals Total Status
Rohan Kodialam High Tech 12 10 11 7 28 5 7 Champion
Mohan Malhotra Wilmington Charter 11 7 4 5 16 5 5 2nd Place
Eric Wolfsberg Bethlehem Central 11 10 6 10 26 6 2 3rd Place
Shravan Balaji East Brunswick 12 13 12 13 38 4 Rd. 1 Finalist
Ben Bechtold Ridgewood 12 10 7 10 27 4 Rd. 1 Finalist
Ben Weinstein Bethlehem Central 12 7 11 6 24 3 Rd. 1 Finalist
Jeremy Cohen Princeton 11 6 4 5 15 2 Rd. 1 Finalist
Andrew Huang High Tech 11 4 6 4 14 1 Rd. 1 Finalist
Thomas Cleary Ridgewood 12 5 7 6 18 0 Rd. 1 Finalist
Vimeet Thakur Wilmington Charter 11 7 3 5 15 0 Rd. 1 Finalist
Robert Willard Bethlehem Central 11 4 9 1 14
Christiaan Bedrij-Arpa High Tech 12 6 5 2 13
Dan Connoly Bethlehem Central 11 3 2 7 12
Cameron Masschaele East Brunswick 11 3 5 4 12
Jeff Xie JP Stevens 11 5 2 5 12
Shrayus Sortur Wilmington Charter 11 4 4 4 12
Jason Morganti West Essex 11 3 5 3 11
Douglas Wang Hunter 11 3 4 3 10
Chris Buechel Livingston 12 1 4 5 10
Mabel D’Souza Wilmington Charter 11 3 1 5 9
Emmett Laurie East Brunswick 11 2 1 4 7
Kathryn Jiang High Tech 11 2 3 1 6
Rohan Narayan Wilmington Charter 11 0 1 4 5
Mason Murray-Cooper East Brunswick 11 0 2 1 3
Anton Maliev East Brunswick 12 0 0 2 2
Ray Zeng High Tech 11 1 1 0 2
Amudeep Udumula Wilmington Charter 11 0 0 0 0
Akash Singh Wilmington Charter 11 0 0 0 0
Samy Mahmoud Stuyvesant 11 0 0 0 0
Justin Gensel North Pocono 12 -1 0 0 -1


JV Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals Total Status
Douglas Simons High Tech 9 11 13 9 33 4 6 Champion
Luke Tierney Hunter 10 11 11 12 34 9 5 2nd Place
Joe Kale Notre Dame 10 6 5 5 16 6 3 3rd Place
Daniel Ma Hunter 8 9 11 11 31 4 Rd. 1 Finalist
Andre Altherr Hunter 9 9 5 10 24 2 Rd. 1 Finalist
Vincent Jennings St. Joseph’s 10 7 5 3 15 2 Rd. 1 Finalist
Morgan Murphy St. Joseph’s 9 10 4 4 18 1 Rd. 1 Finalist
Chris Carlson Methacton 10 5 9 10 24 0 Rd. 1 Finalist
Brian Lu Hunter 8 4 3 12 19 0 Rd. 1 Finalist
William Chen Methacton 9 6 9 3 18 0 Rd. 1 Finalist
Gowtham Balaji East Brunswick 10 5 4 4 13
Ron Mucci Mountain Lakes 10 5 2 6 13
Alana Tang Hunter 10 4 2 5 11
Nathalie Bussemaker Princeton 10 3 6 2 11
Louis Galarowitz West Essex 10 2 6 3 11
Eric Kopp Westwood 9 2 6 2 10
Derek Lin Westwood 8 4 3 3 10
Alan Balu Wilmington Charter 10 5 2 3 10
Vivek Gopalan Methacton 10 1 2 4 7
Aditya Kulkarni Wilmington Charter 10 3 1 3 7
Stephen Kenny St. Joseph’s 10 3 2 1 6
James Reese Methacton 10 1 3 0 4
John Slater North Pocono 9 0 1 3 4
Henry Schaeffer St. Joseph’s 9 1 2 1 4
Magda Mroc Wilmington Charter 10 3 1 -1 3
Dan Jaggars North Pocono 9 0 1 1 2
Amanda Amornwichet Methacton 10 0 0 0 0
Michael Parola North Pocono 9 0 0 0 0
Matthew Caputo North Pocono 9 0 0 0 0
Simran Singh Westwood 9 0 0 0 0

 

Share