Houghton Mifflin HarcourtHistory Channel

*QNSAO stands for “question number that student advanced on”

Qualifies for Nationals
State or Regional Bee Finalist
State or Regional Bee Winner


Varsity Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals total Status
Rohan Kodialam High Tech 12 11 12 12 35 6 6 Champion
Shravan Balaji Team Millennium Falcon 12 13 12 11 36 13 3 Runner Up
Brett Barbin Moorestown Friends 12 9 10 10 29 2 Rd. 1 Finalist
Greg Burton Saint Joseph 12 6 10 13 29 1 Rd. 1 Finalist
Ben Bechtold Ridgewood 12 10 11 14 35 0 Rd. 1 Finalist
Andrew Huang High Tech 11 12 2 12 26 0 Rd. 1 Finalist
Cameron Masschaele Team Millennium Falcon 11 9 11 5 25 0 Rd. 1 Finalist
Andrew Murphy MAST 12 9 7 9 25 0 Rd. 1 Finalist
Ray Zeng High Tech 11 10 9 5 24 0 Rd. 1 Finalist
Adithya Kannan High Tech 12 11 7 10 28 -1 Rd. 1 Finalist
Jason Morganti West Essex 11 5 10 9 24
Michael Tai Millburn ? 7 10 6 23
Elliott Sotnick Millburn ? 7 6 10 23
Christiaan Bedrij-Arpa High Tech 12 9 6 6 21
Dan Blackburn Saint Joseph 12 9 4 6 19
Hill Chang High Tech 12 5 4 9 18
Julian Gau High Tech 12 6 5 6 17
Neil Mullengada Roxbury 11 5 7 5 17
Satyen Gupta Millburn 5 3 9 17
Kathryn Jiang High Tech 11 3 6 7 16
Arjun Gupta Millburn ? 5 6 3 14
August Bratti Saint Joseph 11 2 4 6 12
James Koehne Team Gotham ? 5 4 2 11
Jarret Liang High Tech 11 6 3 1 10
Josh Murdy Moorestown Friends 11 4 0 4 8
Akhil Grop Team Millennium Falcon 12 2 3 2 7
Joseph Arriola Saint Joseph 11 4 3 0 7
Sang June Kim Northern Valley Demarest 12 1 1 5 7
George Lu Roxbury 12 0 3 2 5
Thomas Kang Northern Valley Demarest 12 1 3 1 5
Sean Holland Saint Joseph 11 0 2 2 4
Harrison Landfield Roxbury 12 0 4 0 4
Jackie Ennis Roxbury 11 2 0 2 4
Kyle Cannon Colts Neck 12 1 0 1 2
Valerie Natale Donovan Catholic 11 1 0 0 1

JV Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals Total Status
Alex Schmidt Lehigh Valley Academy 9 11 9 11 31 9 6 Champion
Samuel Kao High Tech 10 10 10 9 29 4 3 Runner Up
Morgan Murphy Saint Joseph 9 10 11 10 31 2 Rd. 1 Finalist
Douglas Simons High Tech 9 10 10 9 29 3 Rd. 1 Finalist
Luke D’Cruz Team Gotham 10 12 5 7 24 3 Rd. 1 Finalist
Daud Shad Mountain Lakes 10 10 7 7 24 1 Rd. 1 Finalist
Jacob Adelhoch Middletown South 10 11 2 11 24 1 Rd. 1 Finalist
Anjali Nambraith High Tech 10 7 9 7 23 1 Rd. 1 Finalist
Stephen Kenney Saint Joseph 10 5 10 3 18 1 Rd. 1 Finalist
Ron Mucci Mountain Lakes 10 9 6 2 17 1 Rd. 1 Finalist
Henry Schaeffer Saint Joseph 9 6 5 5 16
Sebastian Portieles Park Ridge 9 4 6 4 14
John Barson Moorestown Friends 10 5 6 2 13
Reid Goodbar Mountain Lakes 10 3 6 4 13
Gaurav Sharma High Tech 10 5 3 4 12
Louis Galarowicz West Essex 10 2 2 6 10
Alex Horn Moorestown Friends 10 3 3 3 9
Jerry Feng Tenafly Middle ? 2 1 5 8
Karl Roush High Tech 10 0 2 2 4
David Taylor Cherokee 10 0 2 2 4
Sunay Joshi Tenafly Middle ? 2 1 1 4
Andrew Hau Tenafly Middle 7 1 1 1 3
Maya Ravichandran High Tech 10 1 1 0 2
Sayf Ahmed Mountain Lakes 10 1 1 0 2
Juno Lee Tenafly Middle 7 1 1 0 2
Chris Wu High Tech 9 0 1 0 1
Calvin Chen Tenafly Middle 7 0 0 0 0

 


 

 

 

 

 

Share