Houghton Mifflin HarcourtHistory Channel
Site Varsity Champion JV Champion Tournament Date Question Set
Lorenz Cup Emmett Laurie – East Brunswick Yosef Kahan – Torah 5/15/16 Nationals
Northern Virginia Justin Young – Longfellow 4/9/16 B
Long Island Championships Allan Lee – Team West Egg John Phipps – Middlesex MS 4/3/16 A
New England Championships Colin Cantwell – Lexington Abhiram Kollori – AMSA 4/2/16 A
Alabama Stanley Badio – Spain Park Grady Freeman – Spain Park 4/2/16 B
Houston Andy Huff – St. Johns William Golden – Taylor 4/2/16 B
Kentucky State Championships Anish Patel – Glasgow Jake Powell – Dupont Manual 3/26/16 A
Ohio State Championships Aaron Jensen – Sidney Michael Vestey – Tippecanoe 3/19/16 A
Hawaii State Championships James Jenkins – Iolani Matthew Sohn – Iolani 3/19/16 B
Georgia State Championships Mathew Briscoe – Brisk and Co Alejandro Lim – Northview 3/12/16 A
Mid-Atlantic Regional Championships Jeremy Cohen – Princeton Daniel Ma – Hunter 3/12/16 C
North Carolina Pratham Chhabria – Early College Brandon Kaminski – Fred T. Foard 3/12/16 A
Capital Region Championships Luke Tierney – Hunter Jeff Ellis – GDS 3/12/16 A
South Florida Championships David Lerner – Ransom Everglades Andrew Lorenzen – Ransom Everglades 3/12/16 A
Northern California Championships Michael Nisenzon – Team Kronos Shiva Oswal – Team Pi-oneers 3/12/16 A
Wisconsin Jacob Olson – Williams Bay Sophie Netzel – Hadley Jr. High 3/12/16 B
Virginia State Championships Robert Morris – Maggie Walker Andrew Wang – Thomas Jefferson 3/12/16 A
Central Florida Championships Maya Gandhi – Berkeley Jenna Callison – Hillsborough 3/5/16 A
Southern Mississippi Trent Kennegieter 3/5/16 B
Louisiana State Championships Aanan Henderson – Zachary Ross Van Farowe – Compass 3/5/16 B
Spokane Bryce Pointer – East Valley Max Mihalick – St. George’s 3/5/16 A
Southern California Championships Arianne Crosby – Los Alamitos Hamlin Liu – Arcadia 3/5/16 A
New York City Eric Wolfsberg – Bethlehem Muzaffer Tasoglu – Commack 2/28/16 B
Kansas Adam Davies – Wichita Coll 2/27/16
Connecticut Michael Borecki – Darien John Phipps – Middlesex Middle 2/27/16 B
West Virginia State Championships Dawson Coovert – Paul Blazer Walker Combs – John Adams 2/27/16 A
Iowa State Championships Spencer Cadogan – Ames B Peter Blanchfield – St. Paul’s Academy 2/27/16 A
Tennessee State Championships Daniel Yan – Farragut Kevin Chen – Farragut 2/27/16 A
Pacific Northwest Championships Jonathan Tran – Westview Gracie Patten – Pope John Paul II 2/27/16 A
Arizona Dirk Bernhardt – Scottsdale Prep Eric Bernhardt -Scottsdale Prep 2/27/16 B
Pennsylvania State Championships Shayar Bhattacharjee – Manheim Township Jacob Cairns – Lancaster Mennonite 2/27/16 A
Arkansas Gavin Clark – Southside Alex Siebenmorgan – Southside 2/27/16 C
Texas State Championships Corin Wagen – LASA William Golden – Taylor 2/20/16 A
Hudson Valley Championships Logan Punzone – Tuxedo Park 2/20/16 A
Central Illinois Jakob Myers – Team Naperville Jacob Simmons – Southwestern 2/15/16 C
Dallas Area Prayal Singh – Brandeis Sam Taliaferro – Selwyn 2/13/16 B
Colorado Clifton Sutherland – Fossil Ridge Vinu Harihar – Fairview 2/13/16 C
Eastern Kentucky Trevor Blevins – Johnson Central Brandon Fairchild – Johnson Central 2/6/16 B
Montana Michael Carroll – Skyview Zachary Mangel – Castle Rock MS 2/6/16 C
San Diego Kion You – Rancho Bernardo Jaron Zhou – El Camino 2/6/16 B
Illinois State Championships Cole Timmerwilke – Auburn Olivia Lamberti – Stevenson 2/6/16 A
Western Ohio Laurel Spangler – Tippecanoe Hari Parameswaran – Beavercreek 2/6/16 B
Indiana Stephen Benchik – Saint Joseph Ved Mehta – Culver Academies 2/6/16 B
Vermont Sterling Ford – Burlington Alex He – Essex 2/6/16 B
Western Pennsylvania Jordan Abbott – Allderdice Leo Sweeney – Allderdice 1/30/16 B
Central Florida Winter Maya Gandhi – Berkeley Prep Jenna Callison – Hillsborough IB 1/30/16 B
Long Island Winter Alec Fischthal – Hewlett Brandon Weiss – Hewlett 1/30/16 B
Oregon Jonathan Tran – Westview John Peter Connor – E. WA Homeschool 1/30/16 B
Central Mississippi Chandler Molpus – Madison Central 1/30/16 C
Washington State Championships Kate Olson – Holy Names Gracie Patten – Holy Names 1/23/16 B
North Florida Winter David Geering – Buchholz Robert Muniz – Midtown Classical 1/23/16 C
Oklahoma Adam Davies – Wichita Collegiate Jason Hughes – Edmond Memorial HS 1/23/16 B
East Georgia Winter Garrett Johnston – River Ridge Alejandro Lim – XRTMS 1/18/16 B
West Virginia Winter Andrew Mommessin – Parkersburg Walker Combs – John Adams Middle 1/18/16 C
Northern California Winter Trevor Filseth – Team Tamerlane Ethan Skinner – Davis 1/17/16 B
South Florida Winter Enrique Perez – Hialeah Ed. Academy Anvith Krishnan – Archimedean 1/16/16 B
Western Kentucky Michael Ponce – Merrol Hyde Brandon Brooks – DuPont Manual 1/16/16 C
Northern Louisiana Brett Venable – Byrd Tyler McStavich – St. Thomas 1/16/16 C
New Jersey State Championships Emmett Laurie – East Brunswick Nathan Finn – Leonia 1/16/16 B
Missouri Brandon Bleyer – Marquette Jacob Clemmer – Clayton 1/16/16 B
Massachusetts State Championships Tim Morrison – Bishop Guertin Nick Rommel – Lexington 1/9/16 B
Maryland Nicholas Torre – River Hill Tristan Meitzler – Glenelg Country 1/9/16 B
Delaware Shayar Bhattacharjee – Manheim Michael Buffa – Manheim 1/9/16 C
Eastern Iowa Kara Combs – Northmont 1/9/16 C
Lower Hudson Eric Wolfsberg – Bethlehem John Phipps – Middlesex Middle 12/19/15 C
Western New York David Kilbridge – Brighton Colin McKechney
– Minerva Deland
12/12/15 C
Southern New Jersey Jeremy Cohen – Princeton Morgan Murphy – St. Joseph 12/12/15 C
Eastern Washington John Connor – E WA Homeschool 12/12/15 C
Los Angeles Chaitanya Kore – Westview Hamlin Liu – Arcadia 12/12/15 C
Southern Washington Jonathan Tran – Westview Connor Warren – Westview 12/6/15 C
Northern California Fall Trevor Filseth – Team Tamerlane Vikshar Athreya – Team Escobar 12/6/15 C
Northern Illinois James Zhou – TEAMS Govind Prabhakar
– Aptakisic
12/5/15 C
Oahu Darwin Peng – Iolani Matthew Sohn – Iolani 11/28/15 C
Bergen County Julian Ubriaco – Kings Park Yosef Kahn – Torah Academy 11/22/15 C
Northern Pennsylvania Casey Wetherbee – Ithaca 11/21/15 C
Western Washington Kate Olson – Holy Names Harish Palani – Sunset 11/21/15 C
Boston Area Fall Tim Morrison – Bishop Guertin Nick Rommel – Lexington 11/21/15 C
Michigan Fall Nicholas Gadola Holmes – Scholares Historiae Josiah Streetman – Scholares Historiae 11/21/15 C
Central New Jersey Samuel Kao – High Tech Douglas Simons – High Tech 11/21/15 C
Washington DC Dash Yeatts-Lonske – Richard Montgomery Rohan Hegde – Thomas Jefferson 11/15/15 C
Central Florida Fall Jack Graham – Berkeley Prep Jenna Callison – Hillborough 11/15/15 C
West Tennessee Fall Apurva Kanneganti – Germantown Sam Hori – Lausanne 11/14/15 C
South Florida Fall David Lerner – Ransom Everglades Anvith Krishnan – Archimedean 11/14/15 C
New Hampshire Matthew Robbins – Phillips Exeter 11/14/15 C
East Georga Fall Garrett Johnston – River Ridge Akaash Para – XRTMS 10/31/15 C
North Texas Fall Matthew Norwood – Lovejoy Jathin Desan – Roach 10/24/15 C

Share