Houghton Mifflin HarcourtHistory Channel

*QNSAO stands for “question number that student advanced on”

Qualifies for Nationals
State or Regional Bee Finalist
State or Regional Bee Winner


Varsity Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total/(QNSAO) Rd. 2 Finals Total/(QNSAO) Status
Emmett Laurie East Brunswick 12 10 13 10 33 7 (20) 6 (17) Champion
Andrew Huang High Tech 12 6 11 10 27 5 5 Runner Up
Samuel Kao High Tech 11 6 14 12 32 5 4 Third Place
Jason Morganti West Essex 12 9 10 10 29 6 1 Rd. 2 Finalist
David Song Bergen Academies 11 9 9 11 29 5 0 Rd. 2 Finalist
Casey Wetherbee Ithaca 11 11 11 5 27 5 0 Rd. 2 Finalist
Luke Tierney Hunter 11 11 12 13 36 3 Rd. 1 Finalist
Geoffrey Mendoza Ridgewood 12 3 9 6 18 5 Rd. 1 Finalist
Cameron Masschaele East Brunswick 12 6 7 5 18 4 Rd. 1 Finalist
Gowtham Balaji East Brunswick 11 11 7 7 25 2 Rd. 1 Finalist
Ashish Kumbhardare Team Warriors 12 10 6 6 22 2 Rd. 1 Finalist
Zach Stier Bergen Academies 12 9 4 5 18 2 Rd. 1 Finalist
Zaid Nakadav Yonkers 12 2 5 9 16 2 Rd. 1 Finalist
Minha An Ridgewood 12 9 7 10 26 1 Rd. 1 Finalist
Anthony Tokarz Ridgewood 12 5 9 7 21 1 Rd. 1 Finalist
Andrey Shakhzadyan Ithaca 11 3 7 9 19 1 Rd. 1 Finalist
Ron Mucci Mountain Lakes 11 9 7 6 22 0 Rd. 1 Finalist
Vincent Jennings St. Joseph 11 9 2 6 17 0 Rd. 1 Finalist
Mason Murray-Cooper East Brunswick 12 7 5 3 15
Gaurav Sharma High Tech 11 9 3 3 15
Anthony Wang Middlesex Co. Acad. 11 7 6 2 15
Alex Sankaran Team Warriors 12 9 0 6 15
Nick Luca Team Warriors 12 6 4 5 15
Ray Zeng High Tech 12 5 5 4 14
Theodore Kim Yonkers 12 4 6 3 13
Karl Roush High Tech 11 4 3 5 12
Ricky Fontaine Ramapo 12 4 6 2 12
Dean Parker Ranney 12 1 7 4 12
August Biatti St. Joseph 12 0 6 6 12
Chris Muniz St. Joseph 11 2 1 9 12
Jarrett Liang High Tech 12 5 2 3 10
Ryan Gillen West Milford 11 3 2 5 10
Julian Pecht Leonia 11 2 5 2 9
Joseph Arriola St. Joseph 12 4 1 3 8
Chris Kondratowicz St. Peter’s 12 3 1 4 8
Stephen Kenny St. Joseph 11 3 2 2 7
Mollie Bakal Bergen Academies 11 2 3 1 6
Matthew Ventrella West Milford 12 2 1 2 5
Shirley Zhang Fayetteville-Manlius 12 1 1 2 4
Nicole Rasmussen Ranney 11 1 0 2 3
Maya Ravichandran High Tech 11 0 0 2 2
Sayf Ahmed Mountain Lakes 11 0 0 1 1
Greg Marx Ranney 11 0 0 0 0


JV Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total/(QNSAO) Rd. 2 Finals Total/(QNSAO) Status
Nathan Finn Leonia 9 9 10 10 29 6 6 (13) Champion
Andre Altherr Hunter 10 5 10 9 24 6 3 Runner Up
Daniel Ma Hunter 9 11 13 13 37 7 (19) 2 Third Place
Douglas Simons High Tech 10 9 13 13 35 7 (13) 0 Rd. 2 Finalist
Henry Schaeffer St. Joseph 10 4 10 10 24 7 (19) 0 Rd. 2 Finalist
Andrew Lorino Yonkers 10 11 11 10 32 6 0 Rd. 2 Finalist
Matthew Hasenwinkel Fayetteville-Manlius 10 12 12 13 37 6 Rd. 1 Finalist
Morgan Murphy St. Joseph 10 10 14 12 36 6 Rd. 1 Finalist
Brandon Hornlein St. Joseph 10 10 2 9 21 3 Rd. 1 Finalist
Jeremy Zhang Fayetteville-Manlius 10 10 11 10 31 2 Rd. 1 Finalist
Logan Punzone Tuxedo Park 9 3 7 9 19 2 Rd. 1 Finalist
Darren Petrosino High Tech 9 11 6 4 21 1 Rd. 1 Finalist
Steven Liu High Tech 9 5 5 10 20 1 Rd. 1 Finalist
Sunay Joshi Tenafly Middle 8 7 5 7 19 1 Rd. 1 Finalist
Adrian Thamburaj High Tech 9 11 10 6 27 0 Rd. 1 Finalist
Eric Zheng High Tech 9 10 7 9 26 0 Rd. 1 Finalist
Andrew Hau Tenafly Middle 8 5 9 7 21 0 Rd. 1 Finalist
Alex Slusarev Tenafly Middle 8 6 5 10 21 0 Rd. 1 Finalist
Atharva Acharya East Brunswick 8 7 6 5 18
Michael Gleyzer Bergen Academies 10 4 3 10 17
Elie Kapengut Union County Magnet 9 4 7 6 17
Eric Kopp Westwood 10 7 6 4 17
Jacob Gerardi Fayetteville-Manlius 9 9 4 3 16
Vayna Kadiyali Ithaca 9 9 3 2 14
Juno Lee Tenafly Middle 8 1 7 5 13
Veda Bhattaram Lazar 6 1 7 5 13
Jerry Feng Tenafly Middle 8 5 4 3 12
Eamon Morrissey West Essex 10 2 3 7 12
Tommy Tedesco Westwood 10 2 9 1 12
Matthew Dai Fayetteville-Manlius 10 4 4 3 11
Marvin Yu Tenafly Middle 8 4 2 5 11
Melchior Lee Glen Rock 9 3 4 4 11
Teddy Press West Essex 9 3 4 3 10
Varun Sikand Ranney 10 3 2 4 9
Raymond Zhang Tenafly Middle 6 2 1 5 8
Aidan Winn Ben Franklin Middle 7 1 3 3 7
Adam Tseng East Brunswick 7 2 2 3 7
Callie Humphrey Fayetteville-Manlius 10 4 1 2 7
Jefferson McDonald Tuxedo Park 4 4 2 1 7
Kevin Lu High Tech 10 3 2 1 6
Isaiah Gutman Ithaca 9 2 2 2 6
Calvin Chen Tenafly Middle 8 4 0 1 5
Max Neal Tuxedo Park 5 4 0 1 5
Chris Tolis Tuxedo Park 7 3 1 1 5
Inara Kardar Hunter 7 2 0 2 4
Jalen Uram Tenafly Middle 6 1 1 1 3
Christopher Capella Tuxedo Park 3 0 1 2 3
Katherine Bibilouri Ranney 10 -1 1 1 1
Gaum Jone Tuxedo Park 3 1 0 0 1
Surchir Joshi Stillman Elementary 5 0 1 0 1
Evan Rosenfeld Ben Franklin Middle 8 0 0 0 0
Michael Li High Tech 9 0 0 0 0
Alex Tolis Tuxedo Park 5 0 0 0 0
Ross Carpentier Tuxedo Park 7 0 0 0 0
Justin Lee Westwood 8 0 0 0 0

 

 

Share