Houghton Mifflin HarcourtHistory Channel

The National History Bee and Bowl held its 2017 Southern Washington History Bee and Bowl at Columbia River High School in Vancouver, WA on Saturday, November 11.
Congratulations to our champions!

Varsity History Bowl: Westview A
Junior Varsity History Bowl: Jesuit

Varsity History Bee: Will Fritzler, Westview
Junior Varsity History Bee: Jonathan Guo, Westview

Thanks to Mr. David Douglas for coordinating the hosting arrangements at Columbia River and thank you as well to everyone who assisted with reading and scorekeeping throughout the day. We hope that all students and teams who qualified will join us for our 2018 Varsity & JV National Championships in Arlington, VA in April, and at the 2018 International History Olympiad and 2018 International Geography Bee World Championships in Berlin in July. Thanks to everyone who came for a great day of history quiz tournament fun!

**********************************************

2016-17 Academic Year Champions

Varsity History Bowl: Team Beaverton A
Varsity History Bee: Jonathan Tran, Team Beaverton A

Junior Varsity History Bowl: Team Beaverton B
Junior Varsity History Bee: Issac Kim, Stoller Middle

Share

Date

November 11, 2017

Address

800 NW 99th St, Vancouver, WA 98665

Question Set

C

Coordinator

Niki Peters

Director

David Douglas

Schedule

  • 8:15
    Doors Open, Check-In Begins
  • 8:45
    Please Arrive By This Time!
  • 8:50
    Opening Meeting
  • 9:25
    History Bowl Round 1
  • 10:05
    History Bowl Round 2
  • 10:40
    History Bowl Round 3
  • 11:20
    History Bee Opening Meeting
  • 11:40
    History Bee Round 1
  • 12:10
    History Bee Round 2
  • 12:35
    History Bee Round 3
  • 12:55
    Lunch / US Geography Olympiad / US History Bee Qualifying Exam
  • 1:55
    History Bowl Round 4
  • 2:30
    History Bowl Round 5
  • 3:15
    History Bee Finals
  • 4:05
    History Bowl Quarterfinals / JV Semifinals
  • 4:45
    History Bowl Semifinals / JV Finals
  • 5:20
    History Bowl Finals
  • 5:45
    End

Teams

  • 1: Columbia River A
  • 2: Columbia River B *
  • 3: Lincoln
  • 4: Stoller Middle #
  • 5: Team Sunset X
  • 6: Team Sunset Y *
  • 7: Westview A
  • 8: Westview B *
  • 9: Jesuit *
  • 10: Catlin Gabel