Houghton Mifflin Harcourt

2019 Varsity Nationals Teams –  Last Updated on 3/14(more to come)

Notes: Morlan Rank is where the team ranks if it is listed in Fred Morlan’s latest poll of the top 200 standard (i.e. not just history) high school quiz bowl teams at hsqbrank.com (rankings updated as of February 6, 2019). Morlan Ranks are only kept for Varsity teams. Madden Rank is David Madden’s ranking of the top Varsity and JV History Bowl teams who have both played at Regionals and registered for Nationals. Initial seeds at Nationals correspond to the Madden Ranks as listed here. Note: If a team qualified at more than one tournament, normally only the first tournament they qualified at may be listed in the results; subsequent tournament results may be posted in the notes line.

School State Qualified at Record Prelim Pts. Morlan
Rank
Madden
Rank
Result
1 BASIS Silicon Valley CA Northern CA Fall 1410 3-1 124 Semifinalist
Quarterfinalist at Northern CA Winter
2 Lynbrook CA Northern CA Fall 1700 4-1 Quarterfinalist
3 Team Pi-oneers CA Northern CA Fall 1840 4-0 11 Champion
Team known as Stanford Online A in Morlan Ranks
4 Regis Jesuit CO Colorado 1090 3-1 Semifinalist
5 John Dickinson DE Delaware 1110 3-2 Octofinalist
6 Archimedean Upper Conservatory FL South Florida Championships 4-1 1140 Quarterfinalist
7 Buchholz FL Central FL Fall 2210 5-0 Champion
8 Coral Reef A FL South FL Fall 1270 4-1 Quarterfinalist
9 Coral Reef B FL South FL Fall 870 3-2 Octofinalist
10 Largo FL Central FL Fall 1600 4-1 Semifinalist
Semifinalist at Central FL Winter
11 Miami Palmetto FL South FL Fall 1460 5-0 Semifinalist
Quarterfinalist at South FL Winter
Quarterfinalist at South FL Champs
12 School for Adv. Studies FL South FL Winter 1340 4-1 Quarterfinalist
13 Trinity Prep FL Central FL Fall 1360 4-1 Quarterfinalist
Champion at Central FL Winter
14 Commerce GA Northern GA 880 3-1 Semifinalist
15 Flowery Branch GA Central Georgia Winter 820 2-2 Quarterfinalist
16 George Walton Academy GA Central Georgia Winter 620 2-2
17 Johns Creek GA Greater Chattanooga 910 1-3 Finalist
Won a playoff game
18 Newnan A GA Central GA Winter 1550 4-1 Finalist
19 Newnan B GA Central GA Winter pending pending pending
20 Starr’s Mill GA Central GA Winter 1470 3-2 Semifinalist
21 Iolani HI Oahu 1710 4-0 Champion
Champion at HI State
22 Punahou A HI Oahu 1010 3-2
Finalist at HI State
23 Punahou B HI Oahu 1200 3-1
24 Auburn IL Northwest IL 1820 4-0 5 Champion
Finalist at IL State
25 Stevenson IL Northern IL 2240 5-0 12 Champion
Champion at IL State
26 Team Commonwealth IL Northwest IL 1690 4-0 Finalist
27 Team Wheaton Thunder IL Northwest IL 1430 3-1 Quarterfinalist
28 Henning Homeschool IN Indiana 1900 6-0 Champion
Solo team
29 Bromfield MA Boston Area Fall 1820 4-1 Semifinalist
Finalist at MA State
30 Centennial A MD Washington, DC 1530 4-1 Finalist
Quarterfinalist at Maryland
31 Centennial B MD Maryland 1140 3-2 Quarterfinalist
32 Gilman MD Maryland 1560 4-1 Semifinalist
Qualifier at Capital Championships
33 Glenelg Country MD Washington DC 1080 3-2 Quarterfinalist
Finalist at Maryland
Quarterfinalist at Capital
34 Richard Montgomery MD Washington DC 1980 5-0 Semifinalist
Champion at Northern Virginia
35 Clark NV Nevada 2850 6-0 80 Champion
36 Newark Academy NJ Bergen County Fall 2170 5-0 Champion
Quarterfinalist at New Jersey State
37 Seton Hall Prep NJ New Jersey State 1140 4-1 Octofinalist
38 Tenafly NJ Bergen County Fall 1670 3-2 Finalist
39 Fordham Prep A NY Northern NJ 1410 2-3 Quarterfinalist
Team qualified by winning a playoff game
Octofinalist at NJ State
40 Fordham Prep B NY Northern NJ 830 3-2 Octofinalist
41 Nichols NY Buffalo 990 2-3 Semifinalist
Team qualified by winning a playoff game
42 Regis(Team Gotham) NY Long Island Winter 1010 3-1 Champion
43 Thomas Jefferson Classical Academy NC SC State 1480 5-0 193 Champion
44 Beavercreek OH Miami Valley 2380 5-0 Champion
Champion at Western Ohio
45 Clermont Northeastern OH Western Ohio 1160 3-2 Quarterfinalist
46 Tippecanoe OH Miami Valley 1380 3-2 Semifinalist
Semifinalist at Western Ohio
47 duPont Manual TN Tennessee State Champs 1550 5-0 Finalist
48 Red Bank TN Chattanooga Winter 1190 4-0 Champion
49 Mt. Spokane WA Eastern Washington 1250 4-0 Champion
Champion at Spokane
50 George Washington WV NJ State Championships 1740 4-0 66 Semifinalist

2019 JV Nationals Teams: Last Updated on 3/14(more teams to come)

School State Qualified at Record Prelim Pts. Madden Rank Result
1 Archbishop Mitty CA Northern CA Fall 5-0 1750 Semifinalist
2 Eriksen(Irvington) CA Northern CA Winter 3-2 1420 Semifinalist
3 St. Margaret’s Episcopal School CA San Diego 4-0 1560 Champion
4 Team Escobar CA North CA Fall 5-0 2200 Champion
5 George Washington CO Colorado 2-3 1030 Quarterfinalist
Qualified by defeating a Varsity team
6 Alexander Dreyfoos School FL South FL Champs 3-2 880 Quarterfinalist
7 Archimedean Upper Conservatory FL South FL Winter 4-1 1030 Quarterfinalist
8 Largo FL Central FL Fall 5-0 1260 Semifinalist
Champion at Central FL Winter
9 Miami Palmetto A FL South FL Fall 4-1 1130 Quarterfinalist
Semifinalist at South FL Winter
10 Miami Palmetto B FL South FL Fall 3-2 940 Quarterfinalist
Quarterfinalist at South FL Winter
11 Miami Palmetto C FL South FL Fall 3-2 880 Quarterfinalist
Semifinalist at South FL Winter
12 Trinity Prep FL Central FL Fall 3-2 1170 Finalist
Finalist at Central FL Winter
13 Newnan A GA Eastern GA Fall 4-1 850 Second Place
14 Newnan B GA Central GA Winter pending pending Semifinalist
15 Starr’s Mill GA Central GA Winter pending pending pending
16 Stevenson IL Northern IL 5-0 1560 Semifinalist
Champion at IL State
17 Team Commonwealth IL Northwest IL 5-2 1500 Third Place
18 Buffalo Grove IL Northern IL 5-0 1940 Champion
Solo team
19 Fort Wayne Area Homeschools IN Indiana 4-2 900 Champion
20 Centennial A MD Washington, DC 3-2 1360 Quarterfinalist
Champion at Maryland
Champion at Capital
21 Centennial B MD Capital 2-2 740 Quarterfinalist
22 Centennial C MD Capital 3-2 1120 Quarterfinalist
23 Walt Whitman MD Washington, DC 3-2 1400 Finalist
24 Richard Montgomery MD Northern Virginia 3-2 1440 Semifinalist
25 Lexington MA MA State 6-0 1380 Finalist
26 Lindsey Homeschool MO Missouri 4-1 1590 Semifinalist
Champion at Southwestern IL
27 Clark NV Nevada 3-3 1880 Champion
28 Kinnelon NJ Northern NJ 3-1 990 Finalist
29 Moorestown Friends NJ Southern NJ 3-1 1120 Finalist
30 Tenafly NJ New Jersey State 4-1 1500 Semifinalist
31 Teterboro NJ New Jersey State 5-0 1660 Finalist
32 Ithaca NY Buffalo 5-0 2060 Champion
33 Nichols A NY Buffalo 6-0 1420 Champion
34 Nichols B NY Buffalo 4-2 1060 Finalist
35 Stuyvesant NY NJ State 2-3 750
Team qualified by winning a consolation game
36 The Wheatley School NY Long Island Winter 3-1 1210 Finalist
37 Yonkers Middle NY Lower Hudson 4-1 1340 Finalist
38 Thomas Jefferson Classical Academy NC SC State 2-2 930 Semifinalist
39 Clermont Northeastern OH Miami Valley 3-1 1110 Finalist
40 Fisher Catholic OH Western OH 4-1 1380 Finalist
41 Northmont OH Eastern IA 4-0 1790 Champion
42 Cedar Park TX Texas State 4-1 1330 Semifinalist
43 Greenhill TX Greater Dallas 6-0 1910 Finalist
44 BASIS McLean VA Washington, DC 5-0 1880 Semifinalist
Champion at Northern Virginia

 

Share
CLOSE
CLOSE