*QNSAO stands for “question number that student advanced on” – students in the first round of the finals advanced to the second round after 3 correct answers (5 in the JV Division) and did not participate for the rest of the round.

Qualifies for Nationals
State or Regional Bee Finalist
State or Regional Bee Winner


Varsity Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total/ (QNSAO) Rd. 2 Finals Total/ (QNSAO) Rd. 3 Finals Total/ (QNSAO) Status
Skyler Cantrell Menifee County 11 13 11 13 37 3 (11) 4 (6) 6 (12) Champion
Ella Shipp Daviess County 12 10 10 13 33 3 (9) 3 Rd. 2 Finalist
Jared Thompson Glasgow 12 7 11 10 28 3 (12) 4 (12) 4 Runner-Up
Darin Ellis Pleasure Ridge Park 11 9 7 5 21 3 (13) 0 Rd. 2 Finalist
Delaney Stovall Owensboro 11 7 2 9 18 3 (17) 1 Rd. 2 Finalist
Tyler Reid Glasgow 12 1 7 10 18 1 Rd. 1 Finalist
Brandon Greene Pleasure Ridge Park 12 2 6 2 10 1 Rd. 1 Finalist
Douglas Rowe Daviess County 12 3 2 3 8
Dutch Dohwenwend Owensboro 12 6 1 0 7
Jake Walker Henderson County 12 2 1 4 7
Emily Davis Owensboro 12 1 1 1 3
Jarred Givens Menifee County 12 0 1 0 1
Meera Patel Owensboro 12 0 0 0 0


JV Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total/ (QNSAO) Rd. 2 Finals Total/ (QNSAO) Rd. 2 Finals Total/ (QNSAO) Status
Olivia Kiser Glasgow 10 11 10 11 32 3 (7) 4 (28) 6 (42) Champion
Hencye Sights Henderson County 10 11 10 10 31 3 (6) 3 Round 2 Finalist
Michael Dowell Owensboro 10 7 12 7 26 3 (14) 3 Round 2 Finalist
Noah Butler Gallatin 9 10 4 9 23 3 (13) 4 (34) 1 Runner-Up
Evan Clark Daviess County 9 10 5 7 22 2 Round 1 Finalist
Will Shelton Owensboro 9 6 4 5 15 0 Round 1 Finalist
Anna Caroline Brake Owensboro 9 2 6 2 10 3 (19) 0 Round 2 Finalist
Caleb Barfield Glasgow 9 2 5 3 10 0 Round 1 Finalist
Peter Kaminski Owensboro 10 2 2 3 7
David Littrell Henderson County 9 2 3 2 7
Jordan Allan Gallatin 9 0 2 3 5
Sarah Hale Owensboro 9 0 1 0 1
Jeremiah Wayne Henderson County 9 1 0 0 1
Bradlee Valardia Owensboro 10 0 0 0 0
Cody Johnson Menifee County 9 -1 0 0 -1