*QNSAO stands for “question number that student advanced on”

Qualifies for Nationals
State or Regional Bee Finalist
State or Regional Bee Winner


Varsity Division

Name School Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals Total Rd. 3 Finals Total Status
Jonathan Vielstich Phillipsburg 10 10 10 30 1 Rd. 1 Finalist
Bobby Belser Manheim Township 10 10 9 29 3 4 3 Runner Up
Blake Bauman North Pocono 10 10 7 27 3 2 Rd. 2 Finalist
Piotr Crittenden Manheim Township 10 3 11 24 3 2 Rd. 2 Finalist
Dan Reno Delaware Valley 2 11 11 24 3 4 6 Champion
Josiah DeVizia Delaware Valley 11 7 5 23 2 Rd. 1 Finalist
Sean Prudhoe Delaware Valley 3 7 9 19 1 Rd. 1 Finalist
Trevor Jurkowski Phillipsburg 5 9 3 17 3 1 Rd. 2 Finalist
Bolec Ruszowski North Pocono 7 6 3 16
Colin Radgoski North Pocono 5 5 6 16
Samuel Thompson Phillipsburg 4 7 3 14
Jeffrey Chin Phillipsburg 5 2 5 12
Gabrielle Jackson Phillipsburg 6 2 3 11
Michelle Bai Phillipsburg 6 1 3 10
Joe Del Santo Wyoming Valley West 3 1 5 9
Annika Rolloc Blair Academy 3 4 2 9
Tyler Williams Delaware Valley 2 2 4 8
Grant Larsen Delaware Valley 4 1 2 7
Jared Zaboski Wyoming Area 3 3 1 7
Keefe McDougal Wyoming Valley West 3 2 2 7
Chris Wall Wyoming Area 3 2 2 7
Julie Green Wyoming Valley West 2 2 1 5
Justin Guse North Pocono 1 1 1 3
Kara Menowski Wyoming Valley West 0 1 2 3
Joey Decker Delaware Valley 0 2 1 3
Tim Reames Wyoming Valley West 1 2 0 3
Brian Grodzki Wyoming Valley West 0 0 1 1
Lauren Hannagan Wyoming Valley West 0 0 0 0
Dan Taren Wyoming Valley West 0 0 0 0


JV Division

Name School Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals Total Rd. 3 Finals Total Status
Alex Schmidt Seven Generations Charter 11 11 11 33 3 4 6 Champion
Casey Wetherbee Ithaca 13 9 10 32 3 4 5 Runner Up
Hans Slechta Manheim Township 9 7 11 27 1 Rd. 1 Finalist
Tucker Nicholas Trinity 9 9 9 27 2 Rd. 1 Finalist
Jake Deerin Manheim Township 10 9 6 25 3 1 Rd. 2 Finalist
Aaron Zuo Manheim Township 9 11 5 25 3 1 Rd. 2 Finalist
Matt Smith North Pocono 4 9 9 22 1 Rd. 1 Finalist
Darren Pitts Scranton 4 5 10 19 3 0 Rd. 2 Finalist
Mitch Wolfe Trinity 5 9 4 18
Nikhil Nayyar Trinity 10 4 4 18
Sean Capper Trinity 6 5 4 15
Sadie Britton Blair Academy 7 4 1 12
Quentin Colo North Pocono 4 4 2 10
Benjamin DeLeo Trinity 2 4 3 9
Aditya Rao Phillipsburg 2 4 2 8
Simon Shahee Delaware Valley 1 3 4 8
Nathan Johnson Manheim Township 1 2 5 8
Michael Murphy Wyoming Area 1 4 2 7
Marco Herrada Trinity 2 0 5 7
Nico Lob Blair Academy 2 3 2 7
Ahan Patel Manheim Township 5 0 1 6
Ryan Murphy Wyoming Area 1 1 2 4
Lauren Perry Wyoming Area 1 0 2 3
Vicky Remley Wyoming Area 0 1 0 1
Laura Reno Delaware Valley 1 0 0 1
Kunal Patel Delaware Valley 0 1 0 1
Tyler Wozniak Wyoming Valley West 0 0 0 0
Julia Liszka Delaware Valley 0 0 0 0