*QNSAO stands for “question number that student advanced on”

Qualifies for Nationals
State or Regional Bee Finalist
State or Regional Bee Winner


Varsity Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total / (QNSAO) Rd. 2 Finals Total / (QNSAO) Rd. 3 Finals Total Status
Julian Ubriaco Kings Park 11 9 11 9 29 3 (10) 4 (13) 6 Champion
John Cuomo North Babylon 12 10 4 7 21 3 (15) 4 (9) 0 Runner Up
Sandy Pecht Bergen Academies 12 9 11 10 30 3 (6) 3 Rd. 2 Finalist
Zach Marcone Kings Park 12 6 7 6 19 3 (13) 1 Rd. 2 Finalist
Zachary Stier Bergen Academies 11 9 10 11 30 2 Rd. 1 Finalist
Cameron Schmid North Babylon 12 9 9 9 27 1 Rd. 1 Finalist
Emmanuel Nimarko North Babylon 12 9 7 11 27 0 Rd. 1 Finalist
Rebecca Rosenthal Bergen Academies 11 11 9 4 24 0 Rd. 1 Finalist
Rachel Gleyzer Bergen Academies 11 2 10 5 17
Zachary Thomas North Babylon 11 9 2 5 16
Aaron Fishkind Torah Academy 11 3 4 9 16
Orrin Kigner Torah Academy 11 4 5 6 15
Yoni Katz Torah Academy 11 7 2 4 13
Jeremy Rosenblatt Torah Academy 11 5 3 5 13
Kamron Sedigh Kings Park 11 3 4 2 9
Daniel Hizgilov Tenafly 12 5 0 3 8
Eric Mischell WWP South 11 1 4 3 8
Aaron Eckstein Torah Academy 12 2 3 2 7
Eitan Griboff Torah Academy 12 3 1 2 6
Yosef Silfen Torah Academy 12 3 1 2 6
Justin Barish Kings Park 12 4 0 1 5
Matt Naher Kings Park 12 0 1 3 4
Daniel Stambler Tenafly 12 1 0 3 4
Nick Shall North Babylon 12 0 3 0 3
Zachary Greenberg Torah Academy 11 1 2 0 3
Jared Benjamin Torah Academy 11 1 1 1 3
Sam Tinto Kings Park 12 1 0 1 2
Sarah Shirak Kings Park 12 2 0 0 2
Jessica Bosak Kings Park 12 0 0 1 1

JV Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total / (QNSAO) Rd. 2 Finals Total / (QNSAO) Rd. 3 Finals Total Status
Haggai Anglade North Babylon 10 9 3 11 23 3 (15) 4 (10) 6 Champion
Mollie Bakal Bergen Academies 10 9 5 3 17 3 (16) 4 (14) 4 Runner Up
Yosef Arych Kahan Torah Academy 9 6 6 3 15 3 (11) 1 Rd. 2 Finalist
Kenny He Kings Park 10 10 9 6 25 3 (10) 0 Rd. 2 Finalist
David Song Bergen Academies 10 10 10 12 32 2 Rd. 1 Finalist
Timo Rohrer Kings Park 10 9 7 6 22 1 Rd. 1 Finalist
Yehuda Koslowe Torah Academy 10 3 9 3 15 1 Rd. 1 Finalist
Zachary Ottenstein Torah Academy 10 2 7 7 16 0 Rd. 1 Finalist
Matthew Pecoraro North Babylon 9 2 2 9 13
Michael Gleyzer Bergen Academies 9 6 2 4 12
Akiva Hirsch Torah Academy 10 3 3 5 11
Kang Min Shin Tenafly 10 1 4 5 10
Shmuel Ross Torah Academy 9 5 2 3 10
Daniel Zolty Torah Academy 10 2 3 3 8
Yaakov Miller Torah Academy 10 1 3 2 6
Antonia Liu Bergen Academies 9 0 3 1 4
Chris Mayer Kings Park 10 1 0 3 4
Daniel Li Tenafly 10 1 1 2 4
Moshe Davis Torah Academy 10 0 1 1 2