*QNSAO stands for “question number that student advanced on”

Qualifies for Nationals
State or Regional Bee Finalist
State or Regional Bee Winner


Varsity Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total/(QNSAO) Rd. 2 Finals Total/(QNSAO) Status
Eric Wolfsberg Bethlehem 11 11 10 13 34 8 (26) 6 Champion
Alexander Otarsh Team TriBeCa 12 11 11 9 31 8 (30) 5 Second Place
Michael Bogaty Scarsdale 12 5 9 5 19 4 0 Third Place
Frank Lin New Castle 12 7 10 9 26 3 Rd. 1 Finalist
Ben Weinstein Bethlehem 12 11 10 13 34 2 Rd. 1 Finalist
Ray Zhang New Castle 12 7 3 6 16 2 Rd. 1 Finalist
Drew Smiley White Plains 12 6 9 3 18 1 Rd. 1 Finalist
Dan Connolly Bethlehem 11 7 7 3 17 1 Rd. 1 Finalist
Rui Aguiar Greens Farms 12 6 4 7 17 1 Rd. 1 Finalist
Jacob Brady White Plains 11 9 7 7 23 0 Rd. 1 Finalist
Koji Shiromoto Scarsdale 12 2 6 7 15
Adam Petno Greens Farms 12 3 3 9 15
Dean Parker Ranney 11 7 4 3 14
Samyukt Kumar Greens Farms 11 3 3 3 9
Uya Haznedar Scarsdale 12 2 5 2 9
Jesse Hoogland Fox Lane 11 2 3 3 8
Phillip Tortoriello White Plains 12 3 4 1 8
Noah Reich Horace Greeley 12 3 2 2 7
Peter Zeiger Ardsley 11 2 2 2 6
Sajay Srivstava Fox Lane 11 1 1 3 5
Josh Goikhman Ranney 12 0 3 2 5
Andrew Rosenfeld Ardsley 11 3 1 1 5
Joe Fetter Fox Lane 11 2 0 2 4
Gillian Veralli Ranney 12 1 0 3 4
Patrick Friend Greens Farms 11 1 1 1 3
Charlotte Demarco Ranney 12 2 0 1 3
Ian Farber Ranney 12 2 -1 1 2
Connor Winton Irvington 11 0 2 0 2
Paul Park Ranney 12 1 1 0 2
Carl Rivera Ranney 12 1 0 1 2
Sohum Pandey Ranney 12 -1 0 1 0
Katharina Gschwind Horace Greeley 11 1 -1 0 0
Miles Gilbert Irvington 11 0 -1 0 -1

JV Division

Name School Grade Rd. 1 Rd. 2 Rd. 3 Total Rd. 1 Finals Total Rd. 2 Finals Total Status
Michael Connolly Bethlehem 9 4 9 9 22 7 6 Champion
Owen Voutsinas-Klose Nyack 10 6 6 10 22 6 1 Second Place
Sam Ebersole Dragons 9 6 4 9 19 4 0 Third Place
Andrew Lorino Yonkers 9 10 11 11 32 3 Rd. 1 Finalist
John Selkowitz Greens Farms 9 6 11 4 21 2 Rd. 1 Finalist
Anish De Yonkers 9 9 6 5 20 2 Rd. 1 Finalist
Alfonso Prieto Bethlehem 10 10 7 9 26 1 Rd. 1 Finalist
John Phipps Middlesex 7 9 5 7 21 1 Rd. 1 Finalist
Matt Demarco Eastchester 9 9 9 2 20 1 Rd. 1 Finalist
Evan Tong Middlesex 8 9 6 10 25 0 Rd. 1 Finalist
Jonathan Baccay Fox Lane 10 5 3 9 17
Mike Morin Fox Lane 10 5 5 5 15
Graham Pfeiffer Fox Lane 10 4 6 4 14
Xavier Cruz Bethlehem 9 9 2 3 14
Philip Sisser Horace Greeley 9 1 6 6 13
Jordan Schwed Irvington 10 3 6 3 12
Logan Punzone Tuxedo Park 8 2 4 5 11
Jason Hart Bethlehem 9 1 1 9 11
George Kalyras White Plains 9 3 4 2 9
Rishab Gupta Scarsdale 10 5 1 2 8
Ben Hezi Scarsdale 10 3 3 1 7
Dorian Barber Irvington 10 2 1 4 7
Timothy Eng Byram Hils 10 2 1 3 6
Grant Barthelmes Ranney 10 1 1 3 5
Victor Chu Ranney 10 0 3 2 5
Kenny Tang Tuxedo Park 5 1 3 1 5
Jefferson McDonald Tuxedo Park 3 4 0 0 4
Isabella DiGiovanni Horace Greeley 10 1 0 3 4
Theo Coughlin Tuxedo Park 7 2 0 1 3
Greg Marx Ranney 10 1 0 2 3
Danielle Herman White Plains 10 3 0 0 3
Nicole Rasmussen Ranney 10 0 0 2 2
Ben Sherman Ardsley 9 1 1 0 2
Geoff Brann Ardsley 9 0 0 1 1
Andreas Alexandron White Plains 9 0 0 1 1
Alex Luna Scarsdale 10 0 0 1 1
Alex Magid Scarsdale 9 0 0 0 0
Justin Zhu White Plains 9 0 0 0 0