Team Scores by Round


Team Scores by Round

Qualified for Nationals
Qualified for Playoffs
Regional or State Bowl Winner


Varsity Scores by Round

Varsity Scores by Round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Total Record Prelim Rank
North Babylon A 390 270 390 280 350 1680 5-0 1
Team TriBeCa 440 260 430 350 340 1820 5-0 2
Hunter A 280 420 450 280 250 1680 4-1 3
Irvington 370 310 390 170 280 1520 4-1 4
Great Neck North 250 350 240 240 340 1420 4-1 5
Friends Academy 210 330 230 250 240 1260 4-1 6
Sayville A 190 220 330 200 310 1250 3-2 7
Lynbrook A 200 210 210 250 300 1170 3-2 8
Plainedge A 180 180 300 280 230 1170 3-2 9
Plainedge B 160 210 220 260 120 970 3-2 10
Fontbonne Hall 260 90 90 210 210 860 3-2 11
Lynbrook B 50 90 250 90 190 670 3-2 12
Team Chappaqua 290 160 340 190 80 1060 2-3 13
South Side 200 130 130 300 220 980 2-3 14
North Babylon B 160 170 80 170 130 710 1-4 15
Sachem East C 80 50 100 180 80 490 1-4 16
Plainedge C 130 160 60 120 50 520 0-5 17
Plainedge D 80 80 90 140 40 430 0-5 18
Sachem East B 40 70 90 160 50 410 0-5 19
Sachem East A 40 40 100 100 50 330 0-5 20

Note: North Babylon was erroneously given the one seed over Tribeca – we regret the inconvenience.

JV Scores by Round

Junior Varsity Scores by Round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Round 6 Total Record Prelim Rank
Hunter B 340 260 390 360 250 340 1940 6-0 1
North Babylon C 180 150 230 250 120 DNP 930 3-2 2
Sayville B 160 220 140 100 190 180 810 2-4 3
Sachem East D 0 60 60 70 60 DNP 250 0-5 4

 

 

 

Team Matchups by Round

Team Matchups by Round

Round 1 Scores Round 2 Scores Round 3 Scores
Great Neck A 250 Friends Academy 330 Plainedge A 300
Sayville A 190 Fontbonne Hall 90 Plainedge D 90
Chappaqua 290 Great Neck North 350 North Babylon A 390
Plainedge A 180 Sachem East C 50 Fontbonne Hall 90
Tribeca 440 Sayville A 220 Great Neck North 240
Sachem East B 40 Chappaqua 160 Friends Academy 230
Lynbrook A 200 Plainedge B 210 Chappaqua 340
North Babylon B 160 Sachem East B 70 Sachem East C 100
South Side 200 Tribeca 260 Sayville A 330
Plainedge C 130 Lynbrook A 210 Sachem East B 90
Irvington 370 North Babylon B 170 Plainedge B 220
Sachem East A 40 Plainedge C 160 Lynbrook A 210
Hunter A 280 Irvington 310 Tribeca 430
Plainedge D 80 South Side 130 Plainedge C 60
North Babylon A 390 Hunter A 420 Irvington 390
Lynbrook B 50 Sachem East A 40 North Baylon B 80
Friends Academy 210 Lynbrook B 90 Hunter A 450
Plainedge A 180 Plainedge D 80 South Side 130
Fontbonne Hall 260 North Babylon A 270 Lynbrook B 250
Sachem East C 80 Plainedge A 180 Sachem East A 100
Hunter B 340 Hunter B 260 North Babylon C 230
Sachem East D 0 North Babylon C 150 Sachem East D 60
North Babylon C 180 Sayville B 220 Hunter B 390
Sayville B 160 Sachem East D 60 Sayville B 140
Round 4 Round 5 Scores Round 6
South Side 300 Tribeca 340 Hunter B 340
Lynbrook B 90 Hunter A 250 Sayville B 180
Plainedge A 280 Lynbrook B 190
Sachem East A 100 North Babylon B 130
Fontbonne Hall 210 Plainedge A 230
Plainedge D 140 South Side 220
North Babylon A 280 Fontbonne Hall 210
Great Neck North 240 Sachem East A 50
Friends Academy 250 Great Neck North 340
Chappaqua 190 Plainedge D 40
Sachem East C 180 North Babylon A 350
Sachem East B 160 Chappaqua 80
Lynbrook A 250 Friends Academy 240
Sayville A 200 Sachem East B 50
Plainedge B 260 Lynbrook A 300
Plainedge C 120 Sachem East C 80
Tribeca 350 Sayville A 310
Irvington 170 Plainedge C 50
Hunter A 280 Irvington 280
North Babylon B 170 Plainedge B 120
North Babylon C 250 Hunter B 250
Sayville B 100 North Babylon C 120
Hunter B 360 Sayville B 190
Sachem East D 70 Sachem East D 60

 

 

 

 

Final Rounds

Final Rounds

Quarterfinal 1 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Lynbrook A 20 70 60 90 240
North Babylon A 70 60 80 20 230
Quarterfinal 2 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Great Neck North 20 120 70 90 300
Irvington 60 0 90 30 180
Quarterfinal 3 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Hunter A 80 100 130 90 400
Friends Academy 20 30 40 20 110
Quarterfinal 4 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Tribeca 50 80 80 40 250
Sayville A 40 30 60 70 200
Semifinal 1 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Great Neck North 70 130 70 110 380
Lynbrook A 30 0 40 30 100
Semifinal 2 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Tribeca 280
Hunter 240
Final 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Tribeca 60 80 70 130 340
Great Neck North 30 40 60 50 180