Team Scores by Round


Team Scores by Round

Qualified for Nationals
Qualified for Playoffs
Regional or State Bowl Winner


Varsity Scores by Round

 

Varsity Scores by Round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Total Average Record Prelim Rank
Wilmington Charter A 490 410 330 300 330 1860 372 5-0 1
Ridgewood A 400 430 280 450 240 1800 360 5-0 2
Hunter A BYE 410 270 360 380 1420 355 3-1 3
Livingston A 410 450 280 350 230 1720 344 4-1 4
High Tech A 280 390 270 390 360 1690 338 5-0 5
MAST 280 450 370 250 240 1590 318 5-0 6
West Windsor Plainsboro North 260 430 310 180 290 1470 294 4-1 7
Livingston B 190 330 380 BYE 250 1150 287.5 3-1 8
West Essex A 250 290 BYE 250 200 990 247.5 3-1 9
Great Neck South A 230 300 280 200 220 1230 246 3-2 10
Pelham Memorial 280 150 250 330 200 1210 242 4-1 11
Princeton Day A 250 210 230 210 310 1210 242 2-3 12
Old Bridge A 340 120 240 230 BYE 930 232.5 3-1 13
Monsignor Donovan A 290 230 140 280 150 1090 218 3-2 14
Hunter B 210 150 160 250 230 1000 200 3-2 15
Great Neck South B 80 270 230 160 140 880 176 2-3 16
Evergreen Academy 190 120 190 180 160 840 168 0-5 17
Princeton Day B 200 120 160 100 180 760 152 2-3 18
Arthur L. Johnson C 60 BYE 130 170 180 540 135 2-2 19
Arthur L. Johnson B 30 150 50 120 230 580 116 2-3 20
Arthur L. Johnson A 70 80 100 200 130 580 116 1-4 21
Mater Dei Prep A 170 110 100 90 60 530 106 0-5 22
Old Bridge B 60 50 160 160 50 480 96 1-4 23
West Essex D 40 40 90 120 60 350 70 0-5 24
West Essex C 30 100 140 20 30 320 64 0-5 25
Mater Dei Prep B 40 100 70 50 30 290 58 0-5 26
West Essex B 20 50 60 90 50 270 54 0-5 27

JV Scores by Round  

JV Scores by Round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Total Average Record Prelim Rank
Manheim Township A 330 340 260 290 380 1600 320 5-0 1
Wilmington Charter B 340 270 230 250 300 1390 278 5-0 2
Seton Hall Prep 200 290 310 310 260 1370 274 4-1 3
Great Neck South C 270 250 290 230 BYE 1040 260 3-1 4
Hunter C 130 260 300 BYE 290 980 245 3-1 5
High Tech B 300 290 220 250 100 1160 232 3-2 6
Friends Central 210 180 260 120 310 1080 216 3-2 7
Manheim Township B 260 160 210 130 280 1040 208 3-2 8
Ridgewood B 210 210 130 210 190 950 190 3-2 9
Bethlehem Central Middle 90 220 220 220 140 890 178 3-2 10
Monsignor Donovan B 130 200 170 160 170 830 166 2-3 11
Wilmington Charter C 170 BYE 130 270 90 660 165 2-2 12
Methacton 190 140 190 200 100 820 164 3-2 13
Old Bridge D 100 140 110 180 250 780 156 2-3 14
Wilmington Charter D 90 150 200 170 160 770 154 0-5 15
Old Bridge C BYE 90 60 160 100 410 102.5 1-3 16
Huntingdon Area B 30 70 BYE 170 70 340 85 0-4 17
West Essex E 70 60 70 100 40 340 68 0-5 18
Huntingdon Area A 10 40 110 100 60 320 64 0-5 19

 

 

 

Team Matchups by Round

Team Matchups by Round

Round 1 Scores Round 2 Scores Round 3 Scores
West Windsor Plainsboro North 260 West Essex A 290 Great Neck South A 280
Great Neck South A 230 Mater Dei Prep A 110 Hunter B 160
Ridgewood A 400 Great Neck South A 300 Livingston A 280
Great Neck South B 80 West Essex B 50 Hunter A 270
High Tech A 280 Ridgewood A 430 Pelham Memorial 250
Livingston B 190 Pelham Memorial 150 Monsignor Donovan A 140
West Essex A 250 Livingston B 330 MAST 370
Old Bridge B 60 Hunter B 150 Mater Dei Prep B 70
West Essex B 20 Arthur L. Johnson B 150 Wilmington Charter A 330
Livingston A 410 West Essex C 100 Mater Dei Prep A 100
Monsignor Donovan A 290 High Tech A 390 West Windsor Plainsboro North 310
West Essex C 30 Arthur L. Johnson A 80 Arthur L. Johnson A 100
Wilmington Charter A 490 West Windsor Plainsboro North 430 Old Bridge B 160
Arthur L. Johnson B 30 West Essex D 40 Arthur L. Johnson C 130
MAST 280 Hunter A 410 Ridgewood A 280
West Essex D 40 Princeton Day B 120 West Essex D 90
Old Bridge A 340 Livingston A 450 Livingston B 380
Arthur L. Johnson A 70 Evergreen Academy 120 Arthur L. Johnson B 50
Princeton Day B 200 Monsignor Donovan A 230 Old Bridge A 240
Arthur L. Johnson C 60 Princeton Day A 210 West Essex B 60
Pelham Memorial 280 Wilmington Charter A 410 Princeton Day B 160
Mater Dei Prep A 170 Old Bridge A 120 West Essex C 140
Princeton Day A 250 MAST 450 High Tech A 270
Mater Dei Prep B 40 Old Bridge B 50 Princeton Day A 230
Hunter B 210 Great Neck South B 270 Great Neck South B 230
Evergreen Academy 190 Mater Dei Prep B 100 Evergreen Academy 190
Ridgewood B 210 Great Neck South C 250 Hunter C 300
Seton Hall Prep 200 Friends Central 180 Ridgewood B 130
Friends Central 210 High Tech B 290 Friends Central 260
Monsignor Donovan B 130 Methacton 140 Old Bridge C 60
Methacton 190 Manheim Township A 340 Methacton 190
Huntingdon Area B 30 West Essex E 60 Old Bridge D 110
High Tech B 300 Bethlehem Central Middle 220 Wilmington Charter B 230
Huntingdon Area A 10 Manheim Township B 160 High Tech B 220
Manheim Township A 330 Hunter C 260 Manheim Township A 260
Wilmington Charter D 90 Old Bridge C 90 Huntingdon Area A 110
Wilmington Charter C 170 Wilmington Charter B 270 Great Neck South C 290
West Essex E 70 Old Bridge D 140 Monsignor Donovan B 170
Wilmington Charter B 340 Seton Hall Prep 290 Seton Hall Prep 310
Bethlehem Central Middle 90 Huntingdon Area A 40 West Essex E 70
Manheim Township B 260 Monsignor Donovan B 200 Bethlehem Central Middle 220
Old Bridge D 100 Wilmington Charter D 150 Wilmington Charter D 200
Great Neck South C 270 Ridgewood B 210 Manheim Township B 210
Hunter C 130 Huntingdon Area B 70 Wilmington Charter C 130
       
Round 4 Scores Round 5 Scores
West Essex A 250 Hunter A 380
Evergreen Academy 180 Old Bridge B 50
High Tech A 390 Pelham Memorial 200
West Essex B 90 Princeton Day B 180
Pelham Memorial 330 Hunter B 230
West Essex C 20 Mater Dei Prep A 60
Hunter A 360 Arthur L. Johnson C 180
West Essex D 120 Mater Dei Prep B 30
MAST 250 Livingston B 250
Great Neck South A 200 West Essex A 200
Livingston A 350 Princeton Day A 310
Great Neck South B 160 West Essex C 30
Arthur L. Johnson A 200 High Tech A 360
Mater Dei Prep A 90 Great Neck South B 140
Wilmington Charter A 300 Wilmington Charter A 330
West Windsor Plainsboro North 180 West Essex B 50
Hunter B 250 MAST 240
Arthur L. Johnson B 120 Evergreen Academy 160
Arthur L. Johnson C 170 Great Neck South A 220
Old Bridge B 160 Arthur L. Johnson A 130
Monsignor Donovan A 280 Arthur L. Johnson B 230
Mater Dei Prep B 50 West Essex D 60
Old Bridge A 230 Ridgewood A 240
Princeton Day A 210 Livingston A 230
Ridgewood A 450 West Windsor Plainsboro North 290
Princeton Day B 100 Monsignor Donovan A 150
Old Bridge D 180 Ridgewood B 190
Huntingdon Area B 170 Wilmington Charter D 160
Old Bridge C 160 Seton Hall Prep 260
West Essex E 100 Methacton 100
Bethlehem Central Middle 220 Hunter C 290
Huntingdon Area A 100 Wilmington Charter C 90
Seton Hall Prep 310 Wilmington Charter B 300
Manheim Township B 130 Old Bridge C 100
Manheim Township A 290 Monsignor Donovan B 170
Ridgewood B 210 Huntingdon Area B 70
High Tech B 250 Manheim Township A 380
Monsignor Donovan B 160 High Tech B 100
Methacton 200 Old Bridge D 250
Wilmington Charter D 170 Bethlehem Central Middle 140
Wilmington Charter C 270 Manheim Township B 280
Friends Central 120 West Essex E 40
Wilmington Charter B 250 Friends Central 310
Great Neck South C 230 Huntingdon Area A 60

 

 

 

Final Rounds

Final Rounds

Octofinal 1 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Wilmington Charter A (1) 60 90 110 140 400
Great Neck South B (16) 40 30 30 0 100
Octofinal 2 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Ridgewood A (2) 80 110 70 20 280
Hunter B (15) 10 20 40 90 160
Octofinal 3 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Hunter A (3) 40 120 50 100 310
Monsignor Donovan A (14) 40 20 50 30 140
Octofinal 4 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Livingston A (4) 90 140 80 90 400
Old Bridge A (13) 0 0 60 30 90
Octofinal 5 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
High Tech A (5) 50 100 50 60 260
Princeton Day A (12) 50 20 60 70 200
Octofinal 6 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
MAST (6) 70 90 60 60 280
Pelham Memorial (11) 30 30 40 40 140
Octofinal 7 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
West Windsor Plainsboro North (7) 80 80 60 60 280
Great Neck South A (10) 20 30 80 80 210
Octofinal 8 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
West Essex A (9) 30 10 120 90 250
Livingston B (8) 70 70 30 60 230
Quarterfinal 1 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Wilmington Charter A (1) 50 100 80 60 290
West Essex A (9) 50 20 60 50 180
Quarterfinal 2 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Ridgewood A (2) 40 100 80 30 250
West Windsor Plainsboro North (7) 40 10 60 120 230
Quarterfinal 3 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Hunter A (3) 40 70 110 130 350
MAST (6) 30 40 30 20 120
Quarterfinal 4 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Livingston A (4) 50 100 100 80 330
High Tech A (5) 50 40 50 50 190
Semifinal 1 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Livingston A (4) 60 70 80 50 260
Wilmington Charter A (1) 40 50 70 70 230
Semifinal 2 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Hunter A (3) 40 70 100 80 290
Ridgewood A (2) 60 20 50 30 160
Final 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Hunter A (3) 70 70 60 30 230
Livingston A (4) 20 70 60 60 210
JV Quarterfinal 1 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Manheim Township A (1) 60 100 90 60 310
Manheim Township B (8) 40 30 40 30 140
JV Quarterfinal 2 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Wilmington Charter B (2) 50 60 60 60 230
Friends Central (7) 50 40 60 50 200
JV Quarterfinal 3 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
High Tech B (6) 50 80 60 50 240
Seton Hall Prep (3) 50 20 70 60 200
JV Quarterfinal 4 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Hunter C (5) 70 60 120 100 350
Great Neck South C (4) 30 50 50 40 170
JV Semifinal 1 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Hunter C (5) 10 70 70 50 200
Manheim Township A (1) 80 0 40 40 160
JV Semifinal 2 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Wilmington Charter B (2) 50 30 80 70 230
High Tech B (6) 50 70 30 40 190
JV Final 1st 1/4 2nd 1/4 3rd 1/4 4th 1/4 Totals
Wilmington Charter B (2) 70 80 60 60 270
Hunter C (5) 20 20 70 20 130